אושרה תביעה ייצוגית בנושא אי מניעת עישון בתחנות מרכזיות

ביום 11.8.20, בית המשפט המחוזי חיפה (כב' השופט ד"ר מנחם רניאל) אישר לנהל תובענה ייצוגית שהוגשה בנושא אי מניעת העישון בתחנות המרכזיות נהריה ועכו. הבקשה הוגשה באמצעות עו"ד עומר פיינטוך, ואושרה כייצוגית נגד חברת מפעלי תחנות בע"מ (בבעלות מלאה של חברת נצבא) וכן כנגד חברת האוטובוסים נתיב אקספרס בע"מ.

החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון, התשמ"ג 1983 (להלן: "החוק למניעת עישון") אוסר על עישון בשטחי תחנות מרכזיות, למעט אם קיים חדר נפרד לחלוטין שהוקצה לעישון ושאינו גורם למטרד בחלקים אחרים של המתחם.

במסגרת ההליך הוצגו ראיות של נוסעים רבים וכן נהגי אוטובוס ומאבטחים מעשנים במתחם התחנות המרכזיות. גם לאחר הגשת הבקשה לאישור דבר לא השתנה, כאשר נהגים ונוסעים המשיכו לעשן במתחם וברציפים.

נדגיש, כי לנוסע הממתין לאוטובוס, אין אלטרנטיבות המתנה, הוא ממתין ברציף ונאלץ לסבול מהעישון של הסובבים אותו.

בית המשפט קבע בהחלטתו כי החוק למניעת עישון הופר במתחמי התחנות המרכזיות. עוד קבע בית המשפט, כי כל חברה ניסתה להטיל את האחריות על השניה, כך חברת מפעלי תחנות " טענה כי האחריות היא על חברת האוטובוסים "נתיב אקספרס" , ומאידך האחרונה טענה היפוכו של דבר. וכדברי בית המשפט:

"התמונה המצטיירת מהראיות שהוצגו ומעדויות … היא העדר ראיה של ממש לפעילותם של סדרני עישון ולפעולות למניעת עישון, בעוד האמורים להיות ממונים על כך מעשנים בעצמם. מכתב ההנחיות שהוציאה מפעלי תחנות לאחר הפנייה המוקדמת של המבקש אף אם הגיע לנתיב אקספרס, אינו תוכנית פעולה אלא נסיון לגלגל את האחריות כלפי אחרים. כך, האחריות מוטלת על מנהלי תחנות, שימנו פקח עישון, כאשר נטען שאחד המאבטחים (אולי מי שזכה בתואר המעשן הכבד ביותר?) מונה לפקח עישון, אך המאבטחים אינם תחת פיקוד מנהל התחנה הנטען אלא תחת מפעלי תחנות. שרשרת האחריות המבולבלת מאפיינת את טיפולם של המשיבים בחובתם לפי החוק למניעת עישון." [ההדגשות אינן במקור]

עו"ד על הנושא בעיתון כלכליסט – לחצו על הקישור.  או על התמונה:

 

 

 

Call Now Button דילוג לתוכן