תובענות ייצוגיות


מהי תביעה ייצוגית?

המינוח הנכון הוא: “בקשה לאישור תובענה כייצוגית”. כל תובענה ייצוגית מתחילה בהגשת בקשה לאישורה. מדובר על הליך מקדמי, שלב ביינים, בו בית המשפט בוחן את כתבי הטענות שהוגשו ותצהירי הצדדים. בסופו של הליך זה בית המשפט יכול לאשר את הבקשה כייצוגית, ומכאן הצדדים ימשיכו לניהול התביעה עצמה. לצורך ההסבר וכדי לפשט לקוראים, נשתמש במונח תביעה ייצוגית ונתייחס למכלול הדברים.

תארו לכם מצב בו גיליתם כי חברה מסויימת גבתה מכם 69 אגורות יותר ממה שסוכם עימה. הנזק במקרה המתואר הוא כה קטן, עד כי אין כל טעם להגיש בגינו תביעה. גם פניה לחברה כדי להשיב סכום זה, תגרום לכם לבזבוז זמן, אשר אם נכמת אותו לכסף, יהיה גבוה יותר מהנזק שנגרם לכם.

נשאלת השאלה מה קורה כאשר נזק זה קורה לקבוצה גדולה של אנשים? הלוא אם אף אחד לא יפעל בנושא, הנהנת היחידה בסיפור תהייה החברה שגבתה שלא כדין סכומים זניחים אלו מכל פרט ופרט.

המקרה המתואר הוא מקרה קלאסי לתביעה ייצוגית, למקרים מסוג אלו (ולא רק) נולד מוסד התובענות הייצוגיות. כלומר כאשר הנזק לפרט בודד הוא קטן (לעיתים כה זניח) אולם קורה לקבוצה גדולה של אנשים יש מקום לשקול הגשת תובענה ייצוגיות.

תביעה ייצוגית או תובענה ייצוגית היא תביעה המוגשת ע”י תובע (או מספר תובעים) המייצגים קבוצה של נפגעים בגין נזק שנגרם לקבוצה (לרוב נזק קטן לכל פרט).

מכשיר התובענה הייצוגית הוא מכשיר עוצמתי ולפיכך ויש לבחון את המקרה טרם הגשת התביעה. כאשר תובע מגיש תובענה ייצוגית, הוא מייצג את כלל הציבור הנפגע. האינטרס של התובע ועורכי דינו הוא האינטרס הציבורי, לכן בתביעות שהגיעו להסדרי פשרה, בית המשפט וכן היועץ המשפטי לממשלה יבחנו היטב את הסדר הפשרה ומה מקבל הציבור.

האם מספיק מקרה של נפגע בודד או יש להביא דוגמאות של מספר נפגעים?

טענות הגנה נפוצות של הנתבעות הן ל”טעות נקודתית” , לדוגמא – טעות של נציג. לעיתים מספיק מקרה בודד כדי לייצג קבוצה של אנשים, ולעיתים יש צורך בראיות נוספות כדי שנוכל לומר שהנזק לתובע ארע גם לכל הקבוצה. לדוגמא , אם נחזור לסיפור שלעיל,  במקרה שהחברה חייבה ב- 69 אגורות יותר, בגלל טעות של פקיד, אז בוודאי שאין פה קייס ייצוגי, אולם אם לדוגמא מדובר בפעולה אוטומטית של מחשב – נוכל לטעון כי מדובר בנזק גורף לקבוצה.

הסיפור שלעיל הוא דוגמא להליך שניהל עו”ד עומר פיינטוך בו הנזק לתובע היה 69 אג’ בלבד. בעקבות התביעה הייצוגית, חברת פרטנר השיבה לציבור סכום של 318,787 ש”ח. לקריאת הכתבה לחצו כאן: “תביעה ייצוגית – פרטנר.”

תביעות ייצוגיות לא ניתן להגיש בכל תחום.

כיום חוק תובענות ייצוגיות מאפשר להגיש תביעות ייצוגיות בתחומים הבאים:

 1. צרכנות.
 2. הגבלים עסקיים.
 3. חוק התקשרות – דואר זבל (Spam).
 4. בנקאות.
 5. הגבלים עסקיים.
 6. ניירות ערך.
 7. מפגעים סביבתיים.
 8. אפליה בכניסה למקומות ציבוריים.
 9. דיני עבודה.
 10. נגישות לאנשים עם מוגבלות.
 11. גביה לא חוקית של רשויות , לדוגמא ארנונה.
 12. חברה להפעלת מערכת סליקה פנסיונית.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ואינו בא להחליף ייעוץ משפטי של עורך דין.

לקבלת ייעוץ משפטי ניתן ליצור קשר דרך האתר.

Call Now Button דילוג לתוכן