עישון בכפר האירוויזיון – תביעה יצוגית נגד עיריית ת”א

בחודש ספטמבר 2018 נכנסו תיקונים לחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון. אחד השינויים (המבורכים יש לומר), קובע איסור על עישון בשטח תחום בו יש התקהלות מאורגנת של למעל מ- 50 בני אדם. עו”ד עומר פיינטוך הגיש תביעה ייצוגית בגין נזקי העישון והיעדר האכיפה שהייתה באירוע שהתרחש בכפר האירוויזיון.

באירוע שבכפר האירוויזיון , נכחו על פי פרסומים למעלה מ- 600,000 איש. עיריית תל אביב שהפיקה את האירוע המושקע, לא דאגה למניעת העישון המזיק, כך לדוגמא בכניסה למתחם נתלו שלטים האוסרים על הכנסת כמעט כל פרט אפשרי, בין היתר איסור הכנסת אלכוהול , סוללות לאופניים חשמליים, בעלי חיים ועוד, אולם שלט אחד האוסר על העישון במתחם לא היה בנמצא. לא זו אף זו, בתוך המתחם סדרנים נצפו מעשנים. בנוסף, כאשר עובדי סיירת הביטחון של העירייה נשאלו האם מותר לעשן במתחם – השיבו בבטחון רב, כי העישון במתחם מותר.

ערוץ 2 “חי בלילה” סיקר את הנושא ובין היתר את היעדר האכיפה. מבדיקה של הכתבת לי עייש עולה כי, בשנת 2018 חולקו על ידי עיריית תל אביב 832,000 דו”חות חנייה, ורק 964 דו”חות ניתנו בגין עישון במקומות ציבוריים.

צריך להדגיש, שבמתחם הסתובבו גם ילדים והורים עם עגלות תינוק. מהחומר הרב שהצטבר עולה תמונה קודרת של עישון בכל פינה ופינה במתחם, גם ליד ילדים וטף.

אם לא די בכך, במקום הוקמה חנות של חברת הטבק פיליפ מוריס, כך בחסות העירייה נעשה פרסום אסור לסיגריות, כאשר קהל רב וצעיר נחשף לדבר.

סיקור על הפרסום האסור ניתן למצוא בכתבה של רוני לינדר בקישור הבא ל-  TheMarker.

הכתבה על העישון כפי שפורסמה ביום 26.5.19 בערוץ 2: “חי בלילה”:

להלן תגובתה של עיריית תל אביב:

Call Now Button דילוג לתוכן