ייצוגית כנגד חברות תרופות בגין הימצאות חומר מסרטן בתרופה להורדת לחץ דם

הסיפור שלהלן הוא תולדה של רשלנות מצד חברות העוסקות בתחומים מצילי חיים – תרופות להורדת לחץ דם.

ביום 9.7.2018 פרסם משרד הבריאות הודעה לעיתונות לפיה, נמצא חומר מסרטן בחומר הגלם של תרופת Valsartan (ולסרטן) המשמשת להורדת לחץ דם והמיוצרת בארץ על ידי חברת דקסל (Dexcel).

ביום 3.12.2018 פרסם משרד הבריאות הודעה לפיה, נמצא חומר מסרטן בחומר הגלם של תרופת Vector ו- Duplex, המשמשת להורדת לחץ דם והמיוצרת בארץ ע”י חברת אוניפארם.

לאחר שהנושא נבחן לעומק ע”י ד”ר מומחה לכימיה אנליטית, הוגשו תביעות ייצוגיות בעניין המנוהלות ע”י עו”ד עומר פיינטוך.

בקצרה יוסבר הנושא:

קיימות בעולם מספר חברות זרות המייצרות חומר גלם הקרוי Valsartan (ולסרטן) המשמש לייצור תרופות להורדת לחץ דם. חומר הגלם מועבר ליצרנים שונים ברחבי העולם, כגון חברת דקסל ואוניפארם בישראל. היצרנים המקומיים משתמשים בחומר הגלם על מנת לסנתז את המוצר הסופי – קרי התרופה להורדת לחץ דם.  חברת דקסל משתמשת בחומר הגלם המיוצר ע”י חברת ענק הנמצאת בסין, וחברת אוניפארם משתמשת בחומר הגלם המיוצר ע”י חברת ענק בשם Mylan הנמצאת בבריטניה.

שתי התביעות הייצוגיות המורכבות מפרטות כיצד שינו החברות הזרות את הליך הייצור כדי לחסוך בפסולת, כיצד שינוי זה יצר את החומר המסרטן וכן כיצד היו צריכות לצפות חברות אלו את היווצרות החומר המסרטן. עוד מראה התביעה כיצד החברות הזרות קיבלו תלונות מייצרנים שונים בעולם והתעלמו מכל תמרורי האזהרה, כיצד כשלו בבקרת האיכות שלהן ובהתנהלות בכל הקשור לזיהוי החומרים המסרטנים, וכמובן כיצד יכלו די בקלות לגלות את היווצרות חומרים אלו בתהליך הייצור ולמנוע את הגעתם לצרכן הסופי.

התביעה הייצוגית כמובן מטילה אחריות ישירה גם על היצרנים בארץ, אוניפארם ודקסל, כאשר גם הם יכלו לגלות בבדיקות איכות את הימצאות החומרים המסרטנים אשר הגיעו לציבור.

על פי בדיקות המומחה, כמות החומר המסרטן בתרופות הייתה גבוהה לעיתים פי 100 מהכמות היומית המוגדרת כסיכון סביר.

כאמור ההליכים כוללים גם את החברות הזרות כנתבעות. תביעות אלו בהן קיימות חברות זרות, הן מורכבות מבחינה ניהולית ומטבע הדברים נארכות זמן רב יותר מתביעות בהן הנתבעות הן חברות ישראליות בלבד. בסופו של יום המטרה היא כי חברות אלו יפצו את הציבור בגין הרשלנות ועוגמת הנפש שנגרמה לצרכני התרופות.

לייעוץ משפטי בנושא תביעות ייצוגיות הקליקו כאן.

 

Call Now Button דילוג לתוכן